Короткий, але всебічний огляд складу грунтівок: рецептури для домашнього приготування

Для багатьох людей практика використання грунтувальних сумішей у ремонтних роботах залишається непотрібним та надмірним процесом. Мовляв, фарби і так непогано покривають основу та мають гарний зовнішній вигляд. Тим часом огляд складу грунтівок допоможе розібратися в цьому питанні практично на професійному рівні. Адже нанесення будь-яких покриттів без попереднього грунтування значно погіршує якість та довговічність фінішного оздоблення.

Огляд грунтівок стосується їх основних властивостей, призначення, рецептури одержання в домашніх умовах на основі доступних інгредієнтів. У наступній нашій публікації ці склади порівнюються з фірмовими грунтовальними сумішами брендів Caparol і ALPINA, виробників. Вони входять до найбільшого німецького лакофарбового концерну DAW, а також даються рекомендації з вибору матеріалів і ЛКМ залежно від складу основи і грунту.

Огляд складу грунтівок
Огляд складу грунтівок

Призначення грунтувальних сумішей – у якому разі потрібен той чи інший матеріал

В асортименті виробників можна зустріти безліч видів ґрунтів, призначених для тих чи інших цілей. В цілому, вони діляться на склади для мінеральних та дерев’яних поверхонь, металу та пластику, а також різняться залежно за типом розчинника та бувають водорозчинними та на основі хімічного розріджувача.

Практично всі грунти для різних цілей засновані на різних інгредієнтах, що тим чи іншим способом вирішують необхідні ремонтні завдання. Наприклад, цілком прийнятний «домашній» грунт можна отримати, розчинивши у воді клей ПВА.

Після його нанесення мінеральна підкладка, що обсипається, стане міцнішою, але це тільки короткочасне вирішення завдання руйнуювання стін, що не передбачає тривалої експлуатації. Розведений клей ПВА, звичайно, не можна вважати повноцінним грунтом, особливо якщо господарі квартири планують поклеїти поверх нього важкі флізелінові шпалери.

Якщо ремонт проводитися в будинку вторинного фонду, а для стін характерні ділянки, що обсипаються, і висока здатність поглинання, то еластичні шпалери, що приховують недоліки, тут не допоможуть. Вони просто не триматимуться на стінах зі слабкою підкладкою.

Саме цю проблему вирішують грунти, але найчастіше майстри пропонують повністю замінити штукатурний шар. Однак, застосування фірмових продуктів Caparol та ALPINA та огляд складу ґрунтівок допомагає вирішити проблему швидше та дешевше. Причому гарантія сягає 30 років.

Інструменти для нанесення грунтувальної суміші

Для нанесення грунту використовується валик для ЛКМ та велика щітка. Особливість нанесення полягає в тому, що склад не просто наноситься на стіну, а втирається в основу за допомогою інструменту. При ремонті та оновленні безпроблемних поверхонь, а також обробці нового оздоблення, достатньо грунт нанести шорстким валиком.

Основні властивості грунтівок

Грунтувальна суміш зазвичай використовується для зміцнення пористих стін, які обсипаються та розтріскуються. Грунти також оптимізують поглинаючу здатність оброблюваної основи, тим самим забезпечуючи рівномірне нанесення наступного шару покриття з однаковою якістю по всій поверхні.

Грунтівки наносяться не тільки до нанесення «важких» покриттів, як шпалери, шпаклівки та штукатурки, їх використовують до вторинного фарбування стін. Це забезпечує хороший результат, що виражається в рівномірності кольору та зниженні витрати фарби. Особливо це важливо, якщо ви використовуєте дорогі преміальні матеріали.

Види ґрунтівок:

  • адгезивні (наприклад, Бетонконтакт);
  • глибокого проникнення (що зміцнюють підкладку та покращують адгезію);
  • гідрофобні (що не пропускають воду);
  • антисептичні (проти цвілі, грибка та моху).

Якщо уникнути етапу ґрунтування стін, то пориста поверхня, що активно вбирає в себе воду, потягне вологу з нового фінішного шару. Згодом неякісне оздоблення нерівномірно відшарується і осиплються, можуть з’явитися смуги та плями, а також проявиться нерівномірність у кольорі фарби.

Властивості підкладок, які вирішують грунтівки:

  • зміцнюють основу, зчіплюючи окремі частинки в єдине покриття як при первинному нанесенні, покращуючи несучу здатність поверхні;
  • регулюють вбирання води і роблять його більш рівномірним, що впливає на витрату фарби та рівномірність нанесення;
  • стягують тріщини та протистоять їх появі за рахунок еластичних складових;
  • захищають від води в окремих випадках та використовуються у «мокрих» зонах;
  • покращують та доводять до необхідної норми адгезійні властивості підкладок – вибір ґрунту залежить від особливостей основи та фінішного покриття;
  • заповнюють пори основи і роблять поверхню гладкішою, що важливо особливо при наклейці шпалер;
  • забезпечують профілактику ураження стін та стель грибками, пліснявою та мохом;
  • пігментовані ґрунти можуть використовуватися як фінішний або тимчасовий шар фарбування.

Важливо! Грунтування стін може знадобитися навіть між двома шарами однієї фарби. Зазвичай це говорить про неякісну підготовку основи, але шар фірмового ґрунту виправить вашу проблему.

Щоб зробити тест, достатньо намочити стіну за допомогою пульвелізатора, при потемнінні плями, прояві сіточки тріщин і смуг, потрібно нанести додатковий шар ґрунту.

Як перевірити властивості основи перед вибором та нанесенням ґрунту

Особливості основи можна перевірити на міцність, приклеївши стрічку якісного скотчу та відірвавши її. Якщо на ній залишаться сліди фарби та штукатурки, поверхню потрібно загрунтувати. Зазвичай це робиться у 100% випадків, причому склад ґрунту залежатиме від наступного оздоблювального шару, що буде показано на прикладі спеціалізованого грунту ALPINA для старих дисперсійних покриттів.

Поглинальну здатність перевіряють за допомогою мокрої губки. Її потрібно притиснути до поверхні та спостерігати за вбиранням. Підкладка може швидко висохнути або потемніти. У таких випадках вбирання основи підвищене, поверхню потрібно загрунтувати спеціальним складом, що утворює плівку.

Наприклад, для оптимізації вбирання підійдуть полімерні ґрунти. Але треба враховувати і ймовірність ураження підкладки грибками, так як «плівкові» покриття негарантованої якості створюють «парниковий» ефект.

Грибки та цвіль визначаються візуально. За наявності чорної цвілі на стінах рекомендується видалити всю уражену основу та обробити мікробіоцидним розчином FungiGrund несучу стіну, а потім зробити нове оздоблення цементно-вапняним складом.

Якість покриття можна перевірити рукою, прислонив її до стіни або стелі. Якщо залишаються плями барвистого пилу, обов’язково потрібне грунтування поверхні.

При грибковому ураженні або появі моху стіни обробляють грунтівкою від цвілі. Але полегшений антисептичний грунт ALPINA Грунтовка від цвілі рекомендують використовувати для всіх стін як профілактику. Цей ґрунт відносять до універсальних ґрунтувальних сумішей для нових покриттів.

Важливо! Ґрунтовка наноситься в один шар (винятком є ​​дерево, що покривається 2-3 рази). При необхідності скоригувати адгезію або підвищити ефективність мікробіоцидного розчину використовують грунти-концентрати, що дозволяють регулювати ступінь обробки залежно від проблем і властивостей підкладок, що покриваються.

Нанесення грунту в кілька шарів сприятиме появі не адгезійного, а бар’єрного шару та глянсуванню. Що погано позначиться на якості та міцності фінішного покриття. Не забувайте про це та цей огляд складу грунтівок.

Огляд грунтовок та рецепти для домашнього приготування

За потреби склади грунтовки можна зробити вдома самостійно. По відношенню до продукції низки українських виробників вони нічим не відрізнятимуться за якістю, а іноді навіть перевершуватимуть покупні продукти. Але це не відноситься до фірмових дисперсійних грунтівок Caparol і ALPINA. Їх не можна отримати в домашніх умовах та досягти рівня якості.

Важливо! Мінеральні покриття та гіпсокартон грунтуються завжди. Якщо у вас немає можливості придбати фірмовий ґрунт, зробіть спрощений аналог самостійно.

Зверніть увагу, що на якість приготовленого грунту сильно впливатимуть пропорції суміші.

Огляд складу грунтівок для самостійного приготування

Вид грунту Призначення Рецептура
Грунтівка глибокого проникнення Зміцнює підкладку, у нефільтрованому вигляді може частково забезпечувати ефект кварц-грунту з покращенням адгезії. У цьому вигляді може застосовуватися як грунт під важкі структурні покриття. Склад:

  • ПВА – 1 літр;
  • крейда або цемент – 1 кельня;
  • вода – 8 літрів.

Приготування: розвести водою клей ПВА і додати мінеральну основу. Процідити за необхідності, якщо потрібна гладка поверхня після нанесення.

Зміцнююча антисептична Переважно для бетонних поверхонь для зміцнення підкладок, що виражено обсипаються, може застосовуватися для мінеральних покриттів в якісті лікувальної біоцидної грунтівки.

Зберігання: строго у дерев’яному посуді.

 

Склад:

  • кістковий клей – 500 г;
  • мідний купорос – 100 грам;
  • господарське мило 65% – 1 штука;
  • вода – 7 літрів.

Приготування: розчинити в окропі натерте мило, спати клей і мідний купорос на повільному вогні. Варити 30 хвилин, помішуючи. Процідити.

Лужна антисептична з зміцнюючим ефектом Для поверхонь, що обсипаються, з вираженим ураженням цвіллю. Склад:

  • кістковий клей – 200 грам;
  • мідний купорос – 200 грам;
  • господарське мило 65% – 2,5 кг;
  • вода – 10 літрів.

Приготування: розчинити в окропі натерте мило, спати клей і мідний купорос на повільному вогні. Варити 30 хвилин, помішуючи. Процідити.

Мильно-клейова грунтівка Для силікатних фарб з будь-якими пігментами Склад:

  • малярський клей – 400 грам;
  • оліфа – 200 грам;
  • господарське мило 40% – 400 грам.

Приготування: розвести малярський клей до густої суспензії, підігріти, додати оліфу та мило, розвести.

Грунтувальна фарба, грунт Зміцнююча, глибокого проникнення для поверхонь, що виражено обсипаються, профілактична антисептична.

Може використовуватися як вапняна фарба при зменшенні кількості води.

Наносити щіткою.

 

Склад:

  • вапняна маса – 1 кг;
  • оліфа – 500 грам;
  • господарське мило – 2 бруски.

Приготування: нагріти 3 літри води, розчинити натерте мило, додати оліфу та вапняну суміш. Довести об’єм до 10 літрів.

Аналог кварц-грунту Як адгезійний зміцнюючий шар з наповнювачами для структурних штукатурок і шпалер. Склад:

  • господарське мило;
  • алюмокалієвий галун – 250 грам;
  • сухий малярський клей – 900 грам;
  • вода – 10 літрів;
  • натуральна оліфа – 1 літр;
  • крейда – 3 кг.

Приготування: розвести галун в 1 літрі води, зробити 10% клейовий розчин (кварцова основа), підігріти його, додавши оліфу, клейовий розчин, мило і крейду як пігмент. Щільність фарби можна регулювати, розбавляючи суміш водою.

Грунтівка по дереву Глибокого проникнення, антисептична, надає ефекту сірого дерева. Склад:

  • вода – 10 літрів;
  • галун – 250 грам;
  • оліфа – 30 грам;
  • сухий малярський клей – 200 грам;
  • господарське мило 1 упаковка;
  • крейда – 2 кг.

Приготування: розвести галун в 3 літрах води, в 7 літрах розвести клей, клейовий розчин нагріти, додавши інші інгредієнти, в кінці спати крейду і перемішати.

Олійний грунт для покриття дерева емалями Для фарбування дерева, вікон та дверей. Склад: оліфа, масляна фарба, розчинник.

Приготування: розвести в пропорціях користувача до досягнення потрібного відтінку.

 

Додаткова порада до огляду складу грунтівок

Зверніть увагу, що вибір фінішних ЛКМ залежить від складу грунтувальної суміші та підкладки.

Наприклад:

  • акрилова грунтівка підходить для покриття деревини лаком;
  • грунтівки на основі розчинника необхідні для фарб по дереву на основі поліуретану;
  • фарби з силікатними наповнювачами використовуються для покриття поверхонь з великим вмістом вапна.